Uvoz motora


Homologacija i postupanje kod uvoza, a za troškove uvoza treba kontaktirati špeditera , carinu i poreznu .

Prilikom uvoza vozila u Republiku Hrvatsku, vozila moraju udovoljiti zahtjevima koji su definirani pravilnicima Europske ekonomske komisije (ECE) ili direktivama Europske unije (EU), odnosno onim pravilnicima i direktivama koje je Državni zavod za mjeriteljstvo Republike Hrvatske prihvatio (DZM). Pravilnik o homologaciji vozila (N.N. 100/2005) u skladu s međunarodnim pravilnicima, dopušta stavljanje u promet samo vozila koja su homologirana, odnosno koja udovoljavaju traženoj razini kakvoće (slično kao i u većini zemalja u Europi). Primjenom tog propisa postiže se veća sigurnost svih sudionika u
prometu, zaštita okoliša i zdravlja ljudi, te znatna ušteda energije. Ovi propisi se kontinuirano mijenjaju i dopunjavaju, pa je za očekivati da će se vremenom uvoditi sve stroži kriteriji. 


NOVOSTI od 1. listopada 2007. U naredbama (NN 88/2006) Državnog zavoda za mjeriteljstvo koje se odnose na homologaciju vozila s obzirom na emisiju štetnih spojeva odnosno na pravilnik ECE R49 (Štetni sastojci iz diesel motora) i ECE R83 (Ispuštanje štetnih sastojaka iz otto i diesel motora (kategorije M1/N1)) znatno je postrožen kriterij po pitanju ispušnih plinova i za M1 kategoriju mase veće od 2500 kg i N1 kategoriju razreda II i III. 


RABLJENA VOZILA kategorija M1 (osobna vozila) i N1 (teretna vozila najveće dopuštene mase do 3.5 tone) na koja se odnosi Pravilnik ECE R83 moraju imati homologaciju najmanje prema zahtjevima RI-05 (A2000) toga Pravilnika. Kao istovjetna prihvaća se i homologacija prema EC Direktivi 70/220 - 98/69 A ili novijoj. (Ove zahtjeve poznajemo po popularnom nazivu "EURO III motori".)


NOVA VOZILA kategorija M1 i N1 moraju imati homologaciju najmanje prema zahtjevima RII-05 (B2005) Pravilnika ECE R83. Kao istovjetna prihvaća se i homologacija prema EC direktivi 70/220 - 98/69 B ili novijoj. (Ove zahtjeve poznajemo po popularnom azivu "EURO IV motori") Više informacija možete dobiti u stanicama za tehnički pregled, Centru za vozila Hrvatske i Hrvatskom autoklubu, putem telefona i internet stranica navedenih u ovom letku. 


POSTUPAK Prilikom preuzimanja vozila prelistajte sve dokumente koje ste dobili uz vozilo. Ako je među njima dokument označen kraticom COC (Certificate of Conformity), onda Vam on zamjenjuje POTVRDU PROIZVOÐAČA, s time da mora biti ovjeren kod ovlaštenog dobavljača/uvoznika marke Vašega vozila u Republici Hrvatskoj – ako on postoji. Kada pribavite POTVRDU PROIZVOÐAČA (ili COCdokument) obratite se ispitnom mjestu s popisa u ovom letku u blizini carinarnice gdje ćete cariniti svoje vozilo. Tamo ćete popuniti ZAHTJEV ZA HOMOLOGACIJU POJEDINAČNOG VOZILA, priložiti upravnu pristojbu (biljeg) i platiti propisanu naknadu za postupak homologacije. Nakon toga slijedi pregled vozila i dokumentacije koju ste priložili. Na vozilu će se provjeriti dijelovi vozila koji su važni za aktivnu i pasivnu sigurnost. Također će se utvrditi (iz POTVRDE ROIZVOÐAČA) jesu li kočnice, buka, sadržaj ispušnih plinova i dr., homologirani u skladu s propisima koji vrijede u Republici Hrvatskoj. Ako se tim pregledom dokumentacije i vozila utvrdi sukladnost s propisima, na licu mjesta izdati će Vam se POTVRDA O SUKLADNOSTI POJEDINAČNO PREGLEDANOG VOZILA. Čuvajte je, jer ćete je morati predočiti prigodom carinjenja, kao i pri prvoj registraciji vozila u Republici Hrvatskoj. Ako se tim pregledom utvrdi da vozilo ne udovoljava propisima, dobit ćete RJEŠENJE o uskrati izdavanja potvrde o sukladnosti s obrazloženjem. Postupak homologacije pojedinačno uvezenog vozila možete obaviti u jednom od ispitnih mjesta s popisa u ovom letku. 


Prigodom podnošenja zahtjeva za homologaciju morate imati sljedeće:
- POTVRDU PROIZVOÐAČA ili COC-dokument;
- TEHNIČKE PODATKE O VOZILU (strana prometna dozvola, ident. dokument proizvođača, račun i sl.)
- UPRAVNU PRISTOJBU
- JEDINSTVENU CARINSKU DEKLARACIJU


POTVRDA PROIZVOÐAČA je dokument iz kojeg je vidljivo kojim je ECE-pravilnicima, odnosno EEC/Ecdirektivama (europskim normama) udovoljavalo Vaše vozilo u trenutku proizvodnje. Tu potvrdu možete dobiti kod:
- ovlaštenog dobavljača/uvoznika u Republici Hrvatskoj (popis u ovom letku);
- ovlaštenog dobavljača/uvoznika u zemlji iz koje uvozite vozilo;
- proizvođača vozila i
- drugih izvora koje DRŽAVNI ZAVOD ZA MJERITELJSTVO ovlasti za to.


Trenutno se prihvaća potvrda izdana od: Naziv: TÜV VERKEHR UND FAHRZEUG NIEDERLASSUNG MÜNCHEN
Adresa: Ridlerstr. 57, D-80674 MÜNCHEN
Telefon: 00 49 89 51 90 31 09, 00 49 89 51 90 31 95, 00 49 89 23 32 30 06, 
Fax: 00 49 89 51 90 32 63, 00 49 89 51 90 31 31
Kontakt osoba: g. GAYK i g. MÖHLE


Naziv Potvrde proizvođača na njemačkom jeziku je:
DATENBESTATIGUNG FÜR EXPORTE NACH KROATIEN
Cijena cca: 82.50 EUR,


Broj računa na koji se može uplatiti: Bayerische Vereinsbank München 
2 723 174 - BLZ 700 202 70 


NAKNADE Naknada za Potvrdu proizvođača, ako je dobijete od ovlaštenog dobavljača/uvoznika u Republici Hrvatskoj, iznosi oko 400 Kn, u Njemačkoj (TÜV) iznosi 82.50 EUR, i sl. Naknada za troškove homologacijskog postupka uključujući Porez na dodanu vrijednost ( 22%) ovisi o kategoriji vozila i iznosi 330, 500 ili 1000 Kn . Visina upravne pristojbe koju morate priložiti u obliku biljega je 70 Kn. Znači, npr. za kategoriju vozila M1 (osobno vozilo) sveukupna novčana davanja (uključujući 22% PDV) su: 400+500 + 70=970 Kn.


UPOZORENJE !
Vozilo kojem je uskraćena potvrda o sukladnosti neće biti carinjeno niti će se moći registrirati u Republici Hrvatskoj! Zato prije no što kupite vozilo obvezno potražite obavijesti o tipu vozila koje želite kupiti, odnosno, doznajte koja vozila ne treba kupiti, jer ne udovoljavaju propisima Republike Hrvatske. Obavijesti Vam mogu dati:
Centar za vozila Hrvatske (CVH), tel. 01/63 79 200 i Hrvatski autoklub (HAK), tel. 01/66 11 976 (ovlaštene pravne osobe)
Ispitna mjesta za homologaciju (popis u prilogu)
Ovlašteni dobavljači/uvoznici u Republici Hrvatskoj (popis u prilogu)
Informacije u svezi s postupkom homologacije možete također naći i na internetu, na adresama:
http://www.dzm.hr
http://www.cvh.hr
http://www.hak.hr


OSLOBOĐENI OD POSTUPKA HOMOLOGACIJE
Homologacija vozila provodi se za sva vozila osim za vozila iz članka 16. Pravilnika o homologaciji:
1. vozila uvezena za članove diplomatskih i konzularnih predstavništava stranih država u Republici Hrvatskoj, a koja će imati registracijske oznake diplomatskog ili konzularnog predstavništva. Vozila iz stavka 1. ove točke koja se po prestanku diplomatske i konzularne službe stavljaju u prodaju u Republici Hrvatskoj u skladu s recipročnom primjenom privilegije za diplomatsko-konzularna predstavništva i njihovo osoblje;
2. vozila muzejske vrijednosti kojima se smatraju vozila starija od 30 godina te iznimno vozila kojima takav status odobri ravnatelj Zavoda;
3. vozila koja nisu predviđena za vožnju u cestovnom prometu i koja neće biti registrirana;
4. vozila kategorije M1 (tarifna oznaka 87.03)1, vozila kategorije N1 (tarifna oznaka 87.04) te vozila kategorije L (tarifna oznaka 87.11) koja radi preseljenja uvoze fizičke osobe koje su neprekidno boravile u inozemstvu najmanje godinu dana i uz uvjete da su ih osobno ili članovi njihovog kućanstva u inozemstvu posjedovali ili koristili najmanje 6 mjeseci do dana useljenja ili povratka u Republiku Hrvatsku i da se ta vozila uvezu u roku od 12 mjeseci od dana useljenja ili povratka;
5. vozila koja uvoze osobe s prebivalištem ili boravištem u Republici Hrvatskoj, stečena na temelju pravomoćnog sudskog rješenja o nasljeđivanju;
6. vatrogasna vozila uz prethodno mišljenje Ministarstva unutarnjih poslova;
7. vozila namijenjena vojnim potrebama Oružanih snaga Republike Hrvatske, osim gospodarskih vozila i vozila za prijevoz putnika. 
Ravnatelj Zavoda može donijeti odluku da za uvoz vozila posebne namjene ne treba provoditi postupak homologacije vozila. Zahtjev za primjenu odredbe iz točke 1. stavak 2., podnosi se Zavodu uz potvrdu Državnog protokola Republike Hrvatske da su ispunjeni uvjeti za primjenu olakšica za diplomatskokonzularna predstavništva i njihovo osoblje iz Bečke konvencije o diplomatskim odnosima. Zahtjev za primjenu odredaba u točkama 2., 5. i 6. stavka 1. i u stavku 2. ovoga članka podnosi se Zavodu.
Za primjenu odredbe u točki 7. stavka 1. Ministarstvo obrane Republike Hrvatske izdaje odgovarajuću izjavu.


1) ZAKON O CARINSKOJ TARIFI (NN 61/00)
87.02 Motorna vozila za prijevoz deset ili više osoba uračunavajući i vozača (autobusi, novi i rabljeni);
87.03 Osobni automobili i druga motorna vozila uglavnom konstruirana za prijevoz osoba (osim vozila iz tar. br. 87.02);
87.04 Motorna vozila za prijevoz robe; 
87.11 Motocikli (uključujući i mopede), bicikli i slična vozila s pomoćnim motorom, s bočnom prikolicom ili bez bočne prikolice.



I jedno osvrtanje na činjenicu da ulazimo u EU za koju godinu, što većina pretpostavlja da će doći do značajnog pada cijene naših motora, ali ćemo moći i kupiti jeftino iz njemačke i slično...
SUMNJAM!!!

Nizozemska je, npr, clanica EU jednako kao i Njemacka. Automobili i motocikli su mnooooogo skuplji u Nizozemskoj. Ako prosječan Nizozemac kupi automobil ili motocikl u Njemackoj, placa cca 20% doprinosa za uvoz u Nizozemsku. EU nije fiskalna unija. Ali dobro opet plate pun k* manje nego mi.